Kraków

Kraków, jako zabytkowe, królewskie miasto, to niepowtarzalny symbol polskiej tożsamości narodowej. Uroczo malowniczy, bogaty w relikwie wszystkich epok, reprezentuje tysiącletnią historię narodu polskiego. W Krakowie można podziwiać wiele różnych stylów architektonicznych, unikalne romańskie obiekty, monumentalne gotyckie budowle i arcydzieła wybitnych architektów okresu renesansu i baroku. Kraków zawsze był ośrodkiem polskiej kultury i nauki. Niszczony przez pożary i wojny, odradzał się na nowo i wciąż fascynuje pięknem.
 

W XI w. Kraków stał się stolicą Polski. Zamek Królewski i katedra na Wawelu były miejscem koronacji i pochówku polskich monarchów. W XIII w. utworzony został układ miasta, z jednym z największych rynków europejskich (200 x 200 m), gotycko-renesansowymi sukiennicami i wieżą ratuszową. Jest aktualny po dzeń dzisiejszy. System fortyfikacji miejskich został zbudowany w XIII-XV wieku. Elementy murów, cztery wieżyczki i Barkaban zachowały się do dziś. Teren dawnych murów został zastąpiony pasem zieleni zwanym Plantami.

 

W XIV w. Założona została Akademia Krakowska (późniejszy Uniwersytet Jagielloński) - jedna z najstarszych uczelni w Europie. Jednym z jej uczniów był Mikołaj Kopernik. Kraków znany jest z licznych zabytkowych kościołów, w tym gotyckiego kościoła Mariackiego słynącego ze wspaniałego ołtarza rzeźbionego przez Wita Stwosza. Prawdopodobnie najbardziej znanym punktem w Krakowie jest Zamek Królewski na Wawelu, z widokiem na Wisłę. Ten renesansowy zamek szczyci się pięknym dziedzińcem arkadowym, wspaniałymi wnętrzami oraz słynnymi arrasami flamandzkimi.

 

 
Oprócz zamku renesansowego Kraków ma też wiele pięknych pałaców z tego samego okresu. Należały do bogatych mieszkańców miasta. Jednym z przykładów jest Pałac Pod Baranami. Po rozbiorze Polski (do końca XVIII w.) Wawel stał się nekropolią dla bohaterów narodowych (książę Józef Poniatowski, Tadeusz Kościuszko) i poeci (Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki). Później ta rola została przejęta przez kryptę kościoła Ojców Paulitów Na Skałce. W tym okresie powstały liczne kolekcje muzealne, takie jak kolekcja dzieł sztuki Czartoryskich ("Dama z Gronostajem" Leonarda da Vinci).
 

 
Kraków jest również miastem Karola Wojtyły (papieża Jana Pawła II), kompozytora Krzysztofa Pendereckiego i wielu innych zacnych osobistości. Kraków jest jednym z największych ośrodków nauki, to tutaj mieści się Politechnika Krakowska oraz Akademia Górniczo-Hutnicza. W 1978 r. Kraków został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Więcej informacji o Krakowie można znaleźć na stronie www.krakow.pl
Strefa rozrywkowi (opera, koncerty, teatr, sport, wystawy) na www.karnet.krakow.pl